Haber

Türkiye ve Mısır’dan Libya hamlesi! Bakan Fidan açıkladı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Gürcistan Dışişleri Bakanı İlia Darchiashvili ile Bakanlıkta yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Fidan, Türkiye-Gürcistan ilişkilerinin ekonomik ayağını daha ileriye taşımak için her iki tarafın da elinden geleni yaptığını, iş adamlarının olağanüstü bir performans sergilediğini söyledi.

TARİHİ BİR ZİYARET

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır ziyaretinin “tarihi bir ziyaret” olduğunu belirten Fidan, bunun iki ülke arasındaki hem ikili hem de bölgesel ilişkilerin kalitesini olumlu yönde derinden etkileyen bir ziyaret olduğunu belirtti.

Fidan, Mısır ile Türkiye arasındaki ekonomik, bölgesel ve savunma sanayii ilişkilerinin ön plana çıktığını, cumhurbaşkanlarının bu konuda her türlü adımı birlikte atma ve çok çalışma kararlılığı ve iradesini ortaya koyduğunu belirtti.

LİBYA’DA ANLAŞMA SAĞLANDI

Fidan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi’nin Libya konusunda yakın çalışma yapılması gerektiği konusunda prensipte mutabakata vardığını belirterek, şöyle devam etti:

“Uzun süredir Mısır’ın hem diplomatik hem de istihbarat kurumlarıyla bu konuda görüş alışverişinde bulunuyoruz ancak Libya’ya nasıl daha olumlu katkılar sağlayabiliriz diye fikir alışverişinde bulunuldu. Afrika’da çatışmaların önlenmesi konusunda genel bir mutabakat var. Özellikle Sudan’da, İki ülkenin yakın çalışabileceği burada çatışmaların durdurulması ve sona erdirilmesi için nasıl bir yaklaşımın izlenebileceğine de değinildi.Aynı zamanda Somali’nin toprak bütünlüğüne ilişkin ayrıntılarına girmek istemediğim sorunlar da var. Son günlerde biraz tartışmalı hale gelen bu konuyu, ortak yaklaşımlarının benzerliğinden yola çıkarak iki ülkenin bu konuyu nasıl ele alabileceği konusuna da değindik. “Ortak bir eylem tarzı geliştiriyor ve bu konuyu liderler arasında tartışma fırsatı bulduk.” “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu